NSS40200LT1G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NSS40200LT1G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
TRANS PNP 40V 2A SOT23-3
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Max Power Dissipation :
460mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
3
Published :
hFE Min :
250
Power - Max :
460mW
Current - Collector Cutoff (Max) :
100nA ICBO
Collector Base Voltage (VCBO) :
40V
Element Configuration :
Single
Power Dissipation :
540mW
Number of Pins :
3
Collector Emitter Saturation Voltage :
-135mV
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Contact Plating :
Tin
Transistor Application :
SWITCHING
Max Collector Current :
2A
Transistor Type :
PNP
JESD-609 Code :
e3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Lead Free :
Lead Free
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Mounting Type :
Surface Mount
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
40V
Max Breakdown Voltage :
40V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
170mV @ 200mA, 2A
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
8 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Transistor Element Material :
SILICON
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Form :
Gull wing
Halogen Free :
Halogen Free
Frequency :
100MHz
Polarity/Channel Type :
PNP
Gain Bandwidth Product :
100MHz
Emitter Base Voltage (VEBO) :
7V
Base Part Number :
NSS40200
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
220 @ 500mA 2V
Pin Count :
Number of Elements :
1
Surface Mount :
yes
Transition Frequency :
100MHz
ECCN Code :
EAR99
Collector Emitter Breakdown Voltage :
40V
Terminal Position :
Dual
Datasheets
NSS40200LT1G
onsemi NSS40200LT1G
NSS40200LT1G Overview
DC current gain in this device equals 220 @ 500mA 2V, which is the ratio of the base current to the collector current.The collector emitter saturation voltage is -135mV, giving you a wide variety of design options.Saturation of VC means the Ic value is at its maximum, so vce saturation (Max) is 170mV @ 200mA, 2A.An emitter's base voltage can be kept at 7V to gain high efficiency.As a result, the part has a transition frequency of 100MHz.Breakdown input voltage is 40V volts.In extreme cases, the collector current can be as low as 2A volts.
NSS40200LT1G Features
the DC current gain for this device is 220 @ 500mA 2V
a collector emitter saturation voltage of -135mV
the vce saturation(Max) is 170mV @ 200mA, 2A
the emitter base voltage is kept at 7V
a transition frequency of 100MHz