NSI45020AT1G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NSI45020AT1G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
SOD-123
Datasheet
Download
Description
IC LED DRIVER LINEAR SOD-123
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Current Regulation/Management
Number of Outputs :
1
Base Part Number :
NSI45020A
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Published :
Nominal Input Voltage :
45V
Interface IC Type :
LED DISPLAY DRIVER
Accuracy :
±10%
Contact Plating :
Tin
Max Output Voltage :
7.5V
Multiplexed Display Capability :
No
Number of Terminations :
2
Power Dissipation :
460mW
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Height :
1.35mm
Number of Pins :
2
Terminal Form :
Gull wing
Output Current per Channel :
20mA
Switching Frequency :
1MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Terminal Position :
Dual
Max Supply Current :
22mA
Sensing Method :
High/Low-Side
Max Power Dissipation :
463mW
Operating Supply Voltage :
45V
Max Junction Temperature (Tj) :
150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Output Power :
460mW
Radiation Hardening :
No
Halogen Free :
Halogen Free
Factory Lead Time :
8 Weeks
Min Input Voltage :
0V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Surface Mount
Function :
Current Regulator
Max Input Voltage :
45V