NREC017SAEN-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NREC017SAEN-RC
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER VERT 17POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
17
Fastening Type :
Push-Pull
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shrouding :
Unshrouded
Contact Material :
Brass
Contact Finish - Mating :
Tin
Contact Type :
Male Pin
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Style :
Board to Board or Cable
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Post :
0.520 13.21mm
Insulation Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Color :
Black
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Overall Contact Length :
0.848 21.55mm
Termination :
Solder
Published :
Number of Conductors :
ONE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Header, Breakaway
Packaging :
Bulk
Length - Termination :
0.52 inch
Number Of PCB Rows :
1
Insulation Height :
0.098 2.50mm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Shape :
Square
Reliability :
COMMERCIAL
Number of Rows :
1
Mount :
Through Hole
Terminal Pitch :
2.54mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Reference Standard :
UL
Datasheets
NREC017SAEN-RC
Sullins Connector Solutions NREC017SAEN-RC
1-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA6T), Nylon 6T 17-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height