NREC016SABN-RC
Mfr.Part #
NREC016SABN-RC
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Terminal Pitch :
2.54mm
Overall Contact Length :
0.558 14.18mm
Length - Termination :
0.23 inch
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Number of Positions :
16
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Length - Post :
0.230 5.84mm
Datasheets
NREC016SABN-RC
Sullins Connector Solutions NREC016SABN-RC
1-Row Header, Breakaway Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA6T), Nylon 6T 16-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height