NP04SB470M
Mfr.Part #
NP04SB470M
Description
FIXED IND 47UH 800MA 320MOHM SMD
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Tolerance :
±20%
Inductance :
47μH
N, P Type
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Frequency - Self Resonant :
8MHz
Case/Size Code :
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Surface Mount
Packing Method :
TAPE, EMBOSSED
Test Frequency :
1kHz
Current - Saturation :
380mA
Size / Dimension :
0.197Lx0.197W 5.00mmx5.00mm
DC Resistance (DCR) :
320mOhm Max
Max DC Current :
380mA
Shielding :
yes
Current Rating :
800mA
Datasheets
NP04SB470M
TAIYO YUDEN NP04SB470M
NP04SB470M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD