NOME337M006S0023
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NOME337M006S0023
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP NIOB OXI 330UF 20% 6.3V 2917
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Niobium Oxide Capacitors
Lead Pitch :
4.4mm
Height :
4.3mm
Length :
7.3mm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Published :
Case Code (Imperial) :
Series :
OxiCap® NOM
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Dielectric Material :
Niobium Oxide
Voltage - Rated DC :
6.3V
Tolerance :
±20%
Current - Leakage :
39.6μA
Factory Lead Time :
21 Weeks
Dissipation Factor :
6%
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
23mOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Depth :
4.3mm
Mounting Type :
Surface Mount
Feature :
Low ESR Multi-anode
Number of Pins :
2
Ripple Current :
1.501mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Manufacturer Size Code :
E
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
330µF
Packing Method :
TR, 13 INCH
ESR (Equivalent Series Resistance) :
23mOhm
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm