NOME227M006S0040
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NOME227M006S0040
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP NIOB OXI 220UF 20% 6.3V 2917
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Niobium Oxide Capacitors
Voltage - Rated DC :
6.3V
Lead Pitch :
4.4mm
Published :
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm
Series :
OxiCap® NOM
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, 13 INCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Pins :
2
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Current - Leakage :
26.4μA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Dissipation Factor :
12%
Height :
4.3mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
220μF
Dielectric Material :
Niobium Oxide
Manufacturer Size Code :
E
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Low ESR Multi-anode
Lead Free :
Lead Free
Depth :
4.3mm