NJ28MA0302H--
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NJ28MA0302H--
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Disc, 2.8mm Dia x 2.8mm W
Datasheet
Download
Description
THERMISTOR NTC 3KOHM 3960K DISC
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
MATTE TIN
Resistance Tolerance :
±3%
Tolerance :
3%
Resistance in Ω @ 25°C :
3k
Lead Length :
1.38 35.00mm
Accuracy :
0.5 %
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Disc, 2.8mm Dia x 2.8mm W
Thermistor Application :
TEMPERATURE SENSING
Max Power Dissipation :
16mW
Terminal Shape :
Wire
Power Rating :
160mW
Factory Lead Time :
13 Weeks
Termination :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Mount :
Terminal Placement :
Radial
Thermal Sensitivity Index :
3960 K
Resistor Type :
NTC THERMISTOR
Operating Temperature :
-55°C~150°C
B Value Tolerance :
±0.5%
Number of Pins :
2
Series :
NJ28
B25/85 :
3960K
Lead Free :
Contains Lead
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.16W
Resistance :
3kOhm
Published :
Datasheets
NJ28MA0302H--
Introducing Temperature Sensors - NTC Thermistors KYOCERA AVX NJ28MA0302H-- from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Disc, 2.8mm Dia x 2.8mm W, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~150°C, Number of Pins:2, NJ28MA0302H-- pinout, NJ28MA0302H-- datasheet PDF, NJ28MA0302H-- amp .Beyond Temperature Sensors - NTC Thermistors KYOCERA AVX NJ28MA0302H-- ,we also offer NCP03XH103F05RL, NCP18XH103F03RB, NTCG163JF103FT1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX NJ28MA0302H--
NJ28MA0302H-- Overview
It is common to find NTC thermistors packaged in the form of a Bulk. In order to make it more convenient, it has been included in the package Disc, 2.8mm Dia x 2.8mm W. NTC thermistors require a resistance tolerance of ±3% for them to function. Ensure that the temperature of NTC thermistors is set to -55°C~150°C in order to ensure reliable performance. Having a total of 2 terminations, these NTC thermistors are comprised of a single NTC. The NTC thermistors must have the 2 pins connected for them to work properly. There is an electronic component that can absorb a power dissipation of 0.16W. Thermistors with NTC technology have a maximum power dissipation rate of 16mW.
NJ28MA0302H-- Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
NJ28 Series
Operating Temperature: -55°C~150°C
3kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.16W
Mounting Type: Through Hole
3% Tolerance