NJ28KA0202F--
Mfr.Part #
NJ28KA0202F--
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Disc, 2.8mm Dia x 2.8mm W
Datasheet
Download
Description
THERMISTOR NTC 2KOHM 3625K DISC
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
MATTE TIN
Resistance in Ω @ 25°C :
2k
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Through Hole
Published :
Thermistor Application :
TEMPERATURE SENSING
Accuracy :
1 %
Terminal Shape :
Wire
Power Rating :
160mW
Terminal Placement :
Radial
Max Power Dissipation :
16mW
Resistor Type :
NTC THERMISTOR
Lead Free :
Contains Lead
Resistance :
2kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.16W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
1%
B25/85 :
3625K
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
Disc, 2.8mm Dia x 2.8mm W
Lead Length :
1.38 35.00mm
Series :
NJ28
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Resistance Tolerance :
±1%