NFR25H0004707JR500
Mfr.Part #
NFR25H0004707JR500
Description
RES 0.47 OHM 1/2W 5% AXIAL
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR - FUSIBLE
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Pbfree Code :
yes
Lead Diameter :
0.58 mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Metal Film
REACH SVHC :
Unknown
Series :
NFR25H
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Resistance :
470mOhm
20 Weeks
Military Standard :
Not
Construction :
Non-Flammable
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±5%
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Voltage - Rated :
350V
Voltage - Rated DC :
350V
Surface Mount :
EAR99
Max Power Dissipation :
500mW
Power Rating :
500mW
ROHS3 Compliant
Vishay NFR25H0004707JR500
FIXED RESISTOR - FUSIBLE, 470mOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,