NFR25H0001008JA100
Mfr.Part #
NFR25H0001008JA100
Description
RES 1 OHM 5% 1/2W AXIAL
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Military Standard :
Not
2
Additional Feature :
FLAME PROOF, RATED AC VOLTAGE (V): 350
Package / Case :
Axial
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
Ammo Pack
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Resistance :
1Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Flame Proof, Fusible, Safety
Radiation Hardening :
No
Diameter :
2.5mm
Contact Plating :
Tin
Series :
NFR25H
Working Voltage :
350V
Factory Lead Time :
20 Weeks
Datasheets
NFR25H0001008JA100
Vishay NFR25H0001008JA100
Through Hole FIXED RESISTOR - FUSIBLE, 1Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,