NFM18CC102R1C3D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NFM18CC102R1C3D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric), 3 PC Pad
Datasheet
Download
Description
CAP FEEDTHRU 1000PF 20% 16V 0603
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Feed Through Capacitors
Package / Case :
0603 (1608 Metric), 3 PC Pad
HTS Code :
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
800μm
Max Voltage Rating (DC) :
16V
Series :
EMIFIL®, NFM18
Mount :
PCB, Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Filter Type :
FEED THROUGH CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage :
16V
Capacitance :
1000pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR
Number of Functions :
1
Termination :
Flat
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±20%
Case Code (Metric) :
Current Rating :
600mA
Physical Dimension :
L1.6XB0.8XH0.8 (mm)/L0.063XB0.031XH0.031 (inch)
Max Current Rating :
600mA
Additional Feature :
C-TYPE CIRCUIT
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm
Length :
1.6mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Height :
600μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Width :
0.8mm