ND09U00104K--
- Mfr.Part #
- ND09U00104K--
- Manufacturer
- KYOCERA AVX
- Description
- NTC - THERMISTOR
- Manufacturer :
- KYOCERA AVX
- Product Category :
- Temperature Sensors - NTC Thermistors
- Terminal Shape :
- Wire
- Rated Power Dissipation (P) :
- 0.9W
- Terminal Placement :
- Radial
- Terminal Finish :
- MATTE TIN
- Thermistor Application :
- TEMPERATURE COMPENSATION
- JESD-609 Code :
- e3
- Factory Lead Time :
- 27 Weeks
- Pbfree Code :
- yes
- Number of Terminations :
- 2
- Resistor Type :
- NTC THERMISTOR
- Reach Compliance Code :
- Compliant
- RoHS Status :
- RoHS Compliant
- Packing Method :
- Bulk
- Thermal Sensitivity Index :
- 4840 K
- Operating Temperature (Min) :
- -55°C
- Resistance :
- 100000Ohm
- Operating Temperature (Max) :
- 150°C
- Mounting Feature :
- THROUGH HOLE MOUNT
- Surface Mount :
- No
- Tolerance :
- 10%
- Published :
- 2006
- Datasheets
- ND09U00104K--
NTC THERMISTOR Tolerance:10%
ND09U00104K-- Overview
There are 2 terminations on these NTC thermistors. Dissipation of energy of 0.9W can be absorbed by the electronic component.
ND09U00104K-- Features
100000Ohm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.9W
10% Tolerance