ND0970500000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ND0970500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Insulation Height :
0.547 13.90mm
Color :
Green
Number of Positions :
9
Series :
ND
Voltage - UL :
300V
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Wire Gauge or Range - AWG :
16-26 AWG
Type :
Plug, Card Edge
Housing Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination Style :
Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Current - UL :
8A
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Mating Finish :
Tin
Packaging :
Bulk
Pitch :
0.197 5.00mm
Wire Strip Length :
7-8mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Levels :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Plug Wire Entry :
180°
Datasheets
ND0970500000G
Bulk 0.197 5.00mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Card Edge ND Thermoplastic Tin Phosphor Bronze
ND0970500000G Overview
ND0970500000G Features
ND series
ND0970500000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
ND0970500000G Terminal Blocks applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM