NCP15XH103F03RC
Mfr.Part #
NCP15XH103F03RC
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
THERMISTOR NTC 10KOHM 3380K 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Current Rating :
310μA
Case Code (Metric) :
1005
Resistor Type :
NTC THERMISTOR
Mount :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Height :
500μm
Termination :
SMD/SMT
Length :
1mm
Packing Method :
Tape, Paper
Thermal Sensitivity Index :
3380 K
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
100mW
Power Rating :
100mW
HTS Code :
Thermistor Application :
TEMPERATURE COMPENSATION
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Pins :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Depth :
500μm
JESD-609 Code :
e3
Series :
NCP15
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
1%
Resistance in Ω @ 25°C :
10k
Resistance Tolerance :
±1%
B25/100 :
3455K
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
B25/50 :
Resistance :
10kOhm
Lead Free :
Lead Free
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Case Code (Imperial) :
0402
Pbfree Code :
yes
Datasheets
NCP15XH103F03RC
Murata Electronics NCP15XH103F03RC
NCP15 Series NTC THERMISTOR Tolerance:1% 10k Surface Mount -40°C~125°C 3434K Tape & Reel (TR)
NCP15XH103F03RC Overview
The package for NTC thermistors is a Tape & Reel (TR). As a convenience, it is included in the package 0402 (1005 Metric). Typical resistance tolerances for NTC thermistors are ±1%. The temperature setting of NTC thermistors should be set to -40°C~125°C for reliable performance. A total of 2 terminations are present on these NTC thermistors. To make NTC thermistors work, the 2 pins must be connected. Power dissipation of 0.1W can be absorbed by the electronic component. The maximum power dissipation of NTC thermistors is 100mW. It is possible to use NTC thermistors with a maximum current of 310μA without deteriorating the fuse element too much.
NCP15XH103F03RC Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NCP15 Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
10kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.1W
Mounting Type: Surface Mount
Current Rating of 310μA
1% Tolerance