NCP1010AP065
Mfr.Part #
NCP1010AP065
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Description
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7DIP
AC DC Converters, Offline Switches
Mount :
Through Hole
Halogen Free :
Halogen Free
Qualification Status :
Not Qualified
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Published :
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Terminal Pitch :
2.54mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
8.5V~10V
Number of Functions :
1
Duty Cycle :
67%
Max Power Dissipation :
19W
Terminal Position :
Dual
Input Voltage-Nom :
8V
ECCN Code :
EAR99
Max Output Current :
100mA
Voltage - Breakdown :
700V
Height Seated (Max) :
4.45mm
Output Isolation :
Isolated
JESD-609 Code :
e3
Through Hole
Factory Lead Time :
2 Weeks
Packaging :
Tube
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Number of Pins :
7
Topology :
Flyback
Switcher Configuration :
Single
Base Part Number :
NCP1010
Max Duty Cycle :
72 %
Pbfree Code :
yes
Control Mode :
CURRENT-MODE
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pin Count :
7
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Frequency - Switching :
65kHz
Fault Protection :
Over Load, Over Temperature, Over Voltage
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
HTS Code :
Number of Terminations :
Datasheets
NCP1010AP065
Introducing AC DC Converters, Offline Switches onsemi NCP1010AP065 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~150°C TJ, Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:7, Base Part Number:NCP1010, Package / Case:8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads, Number of Terminations:7, NCP1010AP065 pinout, NCP1010AP065 datasheet PDF, NCP1010AP065 amp .Beyond AC DC Converters, Offline Switches onsemi NCP1010AP065 ,we also offer LNK623DG-TL, LNK3206D-TL, TNY285KG-TL, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.