N87C251SA16
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
N87C251SA16
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
44-LCC (J-Lead)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 8KB OTP 44PLCC
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
Microcontrollers
Supply Voltage :
5V
Core Processor :
MCS 251
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Width :
16.5862mm
DMA Channels :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Oscillator Type :
External
Has ADC :
No
DAC Channels :
Number of Terminations :
44
RAM Size :
1K x 8
Pin Count :
44
Series :
87C
Height Seated (Max) :
4.57mm
Bit Size :
8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Pbfree Code :
Peripherals :
PWM, WDT
Terminal Form :
J BEND
Terminal Position :
QUAD
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Program Memory Size :
8KB 8K x 8
JESD-30 Code :
S-PQCC-J44
Clock Frequency :
16MHz
Speed :
16MHz
JESD-609 Code :
e0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Surface Mount :
yes
Address Bus Width :
18
External Data Bus Width :
8
Mounting Type :
Surface Mount
PWM Channels :
yes
Core Size :
8-Bit
Number of I/O :
32
Terminal Finish :
TIN LEAD
Length :
16.5862mm
Packaging :
Tube
Terminal Pitch :
1.27mm
Package / Case :
44-LCC (J-Lead)
Program Memory Type :
OTP
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Connectivity :
SIO
Operating Temperature :
0°C~70°C TA