N87C196KC-20
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
N87C196KC-20
Manufacturer
Rochester Electronics
Package / Case
PLCC
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 16KB OTP 68PLCC
Stock
184
In Stock :
184
Manufacturer :
Rochester Electronics
Product Category :
Microcontrollers
Supply Current-Max :
92mA
Format :
FIXED POINT
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
70°C
RAM (bytes) :
488
Min Operating Temperature :
0°C
Package / Case :
PLCC
CPU Family :
8096
Terminal Position :
QUAD
Peripherals :
PWM, WDT
RoHS Status :
RoHS Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Access Time :
20 μs
Height Seated (Max) :
4.83mm
Oscillator Type :
External
Integrated Cache :
No
JESD-609 Code :
e0
Number of Timers :
1
Surface Mount :
yes
Number of External Interrupts :
2
Published :
1996
PWM Channels :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Additional Feature :
16-BIT EPROM BUS FOR PROGRAM MEMORY
Pin Count :
68
Memory Size :
16kB
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
RAM (words) :
488
Low Power Mode :
Terminal Form :
J BEND
Supply Voltage :
5V
JESD-30 Code :
S-PQCC-J68
Power Supplies :
5V
DAC Channels :
No
RAM Size :
488B
Boundary Scan :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Terminal Pitch :
1.27mm
On Chip Program ROM Width :
8
On Chip Data RAM Width :
8
Temperature Grade :
COMMERCIAL
Bit Size :
16
Frequency :
20MHz
Width :
24.2mm
ROM (words) :
DMA Channels :
Has ADC :
Qualification Status :
Not Qualified
Memory Type :
OTP
Number of Serial I/Os :
1
Address Bus Width :
16
Number of Terminations :
68
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Number of I/O :
40
Length :
24.2mm
External Data Bus Width :
Datasheets
N87C196KC-20
Microcontroller 20MHz 5V PLCC
N87C196KC20 Overview
PLCC-packages are available. There are 40 I/O ports on this device. Devices of this type belong to the MICROCONTROLLER power supply/socket/peripheral ICs category. This chip has a total of 68 terminations on MCU chip. You get a 16-bit size. This Microcontroller chip is powered by 5V volts. There are NO DMA channels on this Microcontroller chip. The part has a memory size of 16kB. This device is extremely efficient when operated at a frequency of 20MHz. Using the PWM channel YES, the device works with the motor. It has 68 pins in total. In addition to this, the device is embedded with the the 8096 CPU family. There is OTP memory in this equipment. Some of these features include 16-BIT EPROM BUS FOR PROGRAM MEMORY, for example, as one example. MCU chip is equipped with 1 serial I/Os in the part. In this part, there are 2 interrupts that are external to the system. There are 1 bits on a Integrated Circuit chip.
N87C196KC20 Features
PLCC package
Minimum temperature of 0°C