MX23A18SF1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MX23A18SF1
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN RCPT HSG 18POS 2.50MM
Stock
37
In Stock :
37
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Max Operating Temperature :
125°C
REACH SVHC :
Unknown
Number of Contacts :
18
Mount :
Free Hanging
Contact Termination :
Crimp
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Type :
Female Socket
Contact Material :
Copper
Pitch :
0.098 2.50mm
Note :
Contacts Not Included
Row Spacing :
0.173 (4.40mm)
Min Operating Temperature :
-40°C
Outside Diameter :
2.2 mm
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
14 Weeks
Wire Gauge (Max) :
16 AWG
Insulation Resistance :
100MOhm
Contact Plating :
Tin
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Tray
Fastening Type :
Latch Lock
Number of Positions :
18
Feature :
Waterproof
Gender :
Receptacle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MX23A
Color :
Black
Number of Rows :
2
Published :
2003
Current Rating :
3A
Length :
36.6mm
Material :
PBT, Polybutylene
Connector Type :
Receptacle
Wire Gauge (Min) :
22 AWG
Datasheets
MX23A18SF1
JAE Electronics MX23A18SF1
2 Rows Receptacle Tray Black 18 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp MX23A