MVU14-250DMFK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MVU14-250DMFK
Manufacturer
3M
Description
CONN QC RCPT/TAB 14-16AWG 0.250
Manufacturer :
3M
Product Category :
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Factory Lead Time :
3 Weeks
Insulation Material :
Vinyl
Contact Finish :
Tin
Terminal Material :
Brass
Color :
Blue
Contact Plating :
Tin
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material :
Brass
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Terminal Type :
Stacked
Gender :
Female and Male
Length - Overall :
0.870 22.10mm
Width - Tab :
0.250 6.35mm
Contact Material :
Mount :
Free Hanging
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Tab Thickness :
0.032 0.81mm
REACH SVHC :
Unknown
Wire Gauge (Min) :
16 AWG
Insulation Diameter :
0.170 (4.32mm)
Feature :
Butted Seam
Wire/Cable Gauge :
14 AWG
Wire Gauge (Max) :
14 AWG
Insulation :
Non-Mating End Insulated
Series :
Scotchlok™
Wire Gauge :
14-16 AWG
Length :
22.098mm