MVU10-10FLK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MVU10-10FLK
Manufacturer
3M
Description
CONN SPADE TERM 10-12AWG #10 YEL
Manufacturer :
3M
Product Category :
Spade Connectors
Factory Lead Time :
3 Weeks
Wire Gauge :
10-12 AWG
Color :
Yellow
Width :
8.128mm
Contact Finish :
Tin
Length :
26.162mm
Feature :
Butted Seam
Mount :
Free Hanging
Insulation Diameter :
0.250 (6.35mm)
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Series :
Scotchlok™
Width - Outer Edges :
0.320 8.13mm
Terminal Type :
Spring, Snap
Insulation :
Insulated
Stud/Tab Size :
10 Stud
Weight :
920.792511g
Material - Insulation :
Vinyl
Contact Material :
Copper, ETP
Contact Plating :
Tin
Length - Termination :
0.550 13.97mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Wire Gauge (Max) :
10 AWG
Length - Ring Center to Termination :
0.280 7.11mm
Length - Overall :
1.030 26.16mm