MVA6.3VC331MF80TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MVA6.3VC331MF80TP
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Polarization :
Polar
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Contains Lead
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Mounting Type :
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.758Ohm @ 120Hz
Ripple Current :
135mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Height Seated (Max) :
0.303 7.70mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
135mA @ 120Hz
Series :
MVA
Life (Hours) :
2000 hours
Capacitance :
330µF
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
MVA6.3VC331MF80TP
MVA 330μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 135mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD