MV14-8FBK
Mfr.Part #
MV14-8FBK
Description
CONN SPADE TERM 14-16AWG #8 BLU
Terminal Type :
Standard
Stud/Tab Size :
8 Stud
Color :
Blue
Series :
Scotchlok™
Insulation :
Insulated
Body Material :
Copper
Insulation Diameter :
0.170 (4.32mm)
Length - Termination :
0.450 11.43mm
Width - Outer Edges :
0.300 7.62mm
Length - Ring Center to Termination :
0.250 6.35mm
Wire Gauge (Max) :
16 AWG
Length - Overall :
0.850 21.59mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
7.62mm
Wire Gauge :
14-16 AWG
Mount :
Free Hanging
Published :
Length :
21.59mm
Wire Gauge (Min) :
14 AWG