MV14-10FLX
Mfr.Part #
MV14-10FLX
Manufacturer
3M
Package / Case
600
Datasheet
Download
Description
CONN SPADE TERM 14-16AWG #10 BLU
Stock
3
In Stock :
3
Wire Gauge :
14-16 AWG
Package / Case :
600
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Tin
Length - Ring Center to Termination :
0.250 6.35mm
Color :
Blue
Approval Agency :
CSA, UL
Connector Type :
Flat
Insulation Diameter :
0.170 (4.32mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated :
600V
Terminal Material :
Copper
Length - Termination :
0.450 11.43mm
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
Width - Outer Edges :
0.320 8.13mm
Wire/Cable Gauge :
16 AWG
Termination :
Crimp
Depth :
8.12mm
Length :
22.352mm
Terminal Type :
Spring, Snap
Wire Gauge (Max) :
16 AWG
Length - Overall :
0.880 22.35mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
Straight
Thickness :
760μm
Factory Lead Time :
3 Weeks
Width :
8.13mm