MV14-10FBK
Mfr.Part #
MV14-10FBK
Description
CONN SPADE TERM 14-16AWG #10 BLU
Width - Outer Edges :
0.300 7.62mm
Insulation :
Insulated
Material - Insulation :
Vinyl
Tin
Depth :
7.62mm
Insulation Diameter :
0.170 (4.32mm)
Packaging :
Bulk
Body Material :
Copper
Wire Gauge (Max) :
16 AWG
Stud/Tab Size :
10 Stud
Color :
Blue
Wire Gauge :
14-16 AWG
Terminal Type :
Standard
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
Length - Ring Center to Termination :
0.250 6.35mm
Length :
21.59mm
Length - Termination :
0.450 11.43mm
Length - Overall :
0.850 21.59mm