MTB1-60PL79
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MTB1-60PL79
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN HEADER VERT 60POS 1.27MM
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Post :
Packaging :
Bulk
Shrouding :
Unshrouded
Number of Rows :
1
Termination :
Solder
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Subcategory :
D-Sub Connectors
Series :
MTB
Current Rating :
3A
Contact Finish - Post :
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Insulation Color :
Features :
Connector Type :
Header
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Type :
Male Pin
Style :
Board to Cable/Wire
Material Flammability Rating :
Row Spacing - Mating :
Applications :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Insulation Material :
Diallyl Phthalate (DAP)
Voltage Rating :
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Product Status :
Active
Contact Length - Post :
Number of Positions :
60
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Fastening Type :
Push-Pull
Overall Contact Length :
Base Product Number :
MTB1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Brand :
Ingress Protection :
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Mated Stacking Heights :
Package :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions Loaded :
All
Contact Length - Mating :
Contact Shape :
Circular
Datasheets
MTB1-60PL79
MTB Series 1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Diallyl Phthalate (DAP) 60-Position Board to Cable/Wire 0.100 2.54mm Height