MTB1-10SAL1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MTB1-10SAL1
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN 10POS 0.05 GOLD PCB R/A
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Contact Finish - Post :
Current Rating :
3A
Features :
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Connector Type :
Package :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mated Stacking Heights :
Factory Lead Time :
7 Weeks
Insulation Height :
Product Status :
Active
Fastening Type :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Length - Post :
Insulation Material :
Diallyl Phthalate (DAP)
Published :
Brand :
Termination :
Solder
Contact Shape :
Circular
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
Subcategory :
D-Sub Connectors
Number of Positions Loaded :
All
Series :
MT
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Applications :
Voltage Rating :
Current Rating (Amps) :
3A
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Number of Rows :
1
Base Product Number :
MTB1
Contact Finish Thickness - Post :
Contact Type :
Socket
Material Flammability Rating :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Style :
Board to Board or Cable
Contact Finish - Mating :
Gold
Row Spacing - Mating :
Insulation Color :
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Number of Positions :
10
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
MTB1-10SAL1
1 Rows -- Solder Copper Alloy Through Hole, Right Angle Bulk Gold Diallyl Phthalate (DAP) 10 Positions Socket