MSTC40-16
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSTC40-16
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
MOD THYRISTOR DIODE 40A SF1
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Mounting Type :
Chassis Mount
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Trigger Device Type :
SCR
Configuration :
SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
Hold Current :
250mA
Voltage - Off State :
1.6kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Chassis Mount, Screw
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.5V
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Structure :
Series Connection - All SCRs
Package / Case :
Module
Current - On State (It (AV)) (Max) :
40A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Elements :
2
Terminal Position :
UPPER
Number of Terminations :
7
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1600V
Case Connection :
Isolated
RMS On-state Current-Max :
62.8A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1000A @ 50Hz
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs
Pin Count :
7
Number of Pins :
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1600V