MSTC40-12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSTC40-12
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
MOD THYRISTOR DIODE 40A SF1
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Trigger Device Type :
SCR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1000A @ 50Hz
RMS On-state Current-Max :
62.8A
Current - On State (It (AV)) (Max) :
40A
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Case Connection :
Isolated
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Voltage - Off State :
1.2kV
Mount :
Chassis Mount, Screw
Hold Current :
250mA
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1200V
HTS Code :
Package / Case :
Module
Number of Elements :
2
Terminal Position :
UPPER
Configuration :
SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1200V