MSP430G2432IRSA16R
Mfr.Part #
MSP430G2432IRSA16R
Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 16QFN
Microcontrollers
Bit Size :
1
Number of A/D Converters :
8
Number of Terminations :
16
Format :
FIXED-POINT
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
DAC Channels :
No
Data Converter :
A/D 8x10b
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Has ADC :
yes
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Mounting Type :
Surface Mount
Integrated Cache :
No
Width :
4mm
Number of UART Channels :
Radiation Hardening :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Interface :
I2C, SPI
Terminal Position :
QUAD
JESD-609 Code :
e4
Low Power Mode :
yes
Oscillator Type :
Internal
Frequency :
16MHz
Number of Pins :
PWM Channels :
DMA Channels :
Supply Voltage :
2.2V
2 (1 Year)
Memory Size :
8kB
RAM Size :
256 x 8
Program Memory Size :
8KB 8K x 8
Pbfree Code :
Lead Free :
Lead Free
Length :
4mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Boundary Scan :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Connectivity :
I2C, SPI, USI
Core Processor :
MSP430
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
10
Series :
MSP430G2xx
Data Bus Width :
16b
Height :
1mm