MSP430A018IPN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSP430A018IPN
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
80-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 60KB FLASH 80LQFP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Microcontrollers
Series :
MSP430x4xx
Mounting Type :
Surface Mount
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT
Pin Count :
80
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
80
Terminal Form :
Gull wing
Interface :
USART
Program Memory Type :
Flash
Oscillator Type :
Internal
Bit Size :
16
DAC Channels :
yes
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of I/O :
48
Program Memory Size :
60KB 60K x 8 + 256B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Packaging :
Tray
JESD-609 Code :
e4
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Core Size :
16-Bit
Memory Type :
ROMless
Core Processor :
MSP430
Radiation Hardening :
No
Data Converter :
A/D 12x12b; D/A 2x12b
PWM Channels :
Terminal Pitch :
0.5mm
Number of Timers/Counters :
2
Number of UART Channels :
Data Bus Width :
16b
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Weight :
465.697616mg
Terminal Position :
QUAD
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Max Frequency :
8MHz
Pbfree Code :
Number of Pins :
RAM Size :
2K x 8
Package / Case :
80-LQFP
Factory Lead Time :
8 Weeks
DMA Channels :
Connectivity :
SPI, UART/USART
Has ADC :
Supply Voltage :
2.2V