MSFC40-08
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSFC40-08
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
MOD THYRISTOR DIODE DBLR 40A SF1
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Voltage - Off State :
800V
Number of Pins :
5
Current - On State (It (AV)) (Max) :
40A
Desc. of Quick-Connects :
G-GR
Repetitive Peak Reverse Voltage :
800V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.5V
Case Connection :
Isolated
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Desc. of Screw Terminals :
A-K-AK
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR, 1 Diode
Pin Count :
5
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Mount :
Chassis Mount, Screw
Trigger Device Type :
SCR
Hold Current :
250mA
Package / Case :
Module
Number of Elements :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Structure :
Series Connection - SCR/Diode
Repetitive Peak Off-state Voltage :
800V
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Mounting Type :
Chassis Mount
RMS On-state Current-Max :
62.8A
Number of Terminations :
Terminal Position :
UPPER
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1000A @ 50Hz
On-State Current-Max :
40000A
Holding Current-Max :
260mA