MSC8156ETAG1000B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSC8156ETAG1000B
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
783-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC DSP 6X 1GHZ SC3850 783FCBGA
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
DSP (Digital Signal Processors)
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
783
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-609 Code :
e1
ECCN Code :
5A002.A.1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Non-Volatile Memory :
ROM (96kB)
Type :
SC3850 Six Core
Power Supplies :
11.5/1.82.5V
HTS Code :
Package / Case :
783-BBGA, FCBGA
Voltage - I/O :
2.50V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Pitch :
1mm
Voltage - Core :
1.00V
Packaging :
Tray
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Bit Size :
32
Published :
2008
RAM (words) :
8192
Operating Temperature :
-40°C~105°C TJ
Interface :
I²C, I²S, SPI, UART
JESD-30 Code :
S-PBGA-B783
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
On Chip Data RAM :
576kB
Format :
FIXED-POINT
Series :
StarCore
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Terminal Form :
Ball
Terminal Position :
BOTTOM
Mounting Type :
Surface Mount
Clock Rate :
1GHz
Datasheets
MSC8156ETAG1000B
NXP Semiconductors MSC8156ETAG1000B
DSP NXP Semiconductors MSC8156ETAG1000B Overview
Introducing the DSP NXP Semiconductors MSC8156ETAG1000B, a cutting-edge Digital Signal Processor engineered to meet the demanding requirements of high-performance signal processing applications. This powerhouse IC leverages NXP Semiconductors' leading technology to offer a robust solution designed for complex algorithms and multi-threaded environments. With its ability to operate at speeds up to 1GHz and its high integration in a compact 783FCBGA package, the MSC8156ETAG1000B is perfectly suited for applications requiring intensive computational capabilities and real-time processing.