MPC755BRX300LE
- Mfr.Part #
- MPC755BRX300LE
- Manufacturer
- NXP Semiconductors
- Package / Case
- 360-BCBGA, FCCBGA
- Datasheet
- Download
- Description
- IC MPU MPC7XX 300MHZ 360FCCBGA
- Stock
- 2
- In Stock :
- 2
- Manufacturer :
- NXP Semiconductors
- Product Category :
- Microprocessors
- Base Part Number :
- MPC755
- Core Processor :
- PowerPC
- ECCN Code :
- 3A991
- Address Bus Width :
- 32
- Additional Feature :
- ALSO REQUIRES 2.5V OR 3.3V SUPPLY
- Supply Voltage-Min (Vsup) :
- 1.8V
- Terminal Position :
- BOTTOM
- Supply Voltage-Max (Vsup) :
- 2.1V
- Voltage - I/O :
- 2.5V 3.3V
- Low Power Mode :
- yes
- RoHS Status :
- Non-RoHS Compliant
- Boundary Scan :
- yes
- Integrated Cache :
- Number of Terminations :
- 360
- Clock Frequency :
- 100MHz
- Series :
- MPC7xx
- Supply Voltage :
- 2V
- Format :
- Floating Point
- Bit Size :
- 32
- Terminal Pitch :
- 1.27mm
- uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
- MICROPROCESSOR, RISC
- External Data Bus Width :
- 64
- Peak Reflow Temperature (Cel) :
- 220
- Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
- 30
- Package / Case :
- 360-BCBGA, FCCBGA
- Length :
- 25mm
- Terminal Form :
- Ball
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 1 (Unlimited)
- Published :
- 2001
- Surface Mount :
- Packaging :
- Tray
- Graphics Acceleration :
- No
- JESD-609 Code :
- e0
- HTS Code :
- Terminal Finish :
- Tin/Lead (Sn/Pb)
- JESD-30 Code :
- S-CBGA-B360
- Speed :
- 300MHz
- Number of Cores/Bus Width :
- 1 Core 32-Bit
- Height Seated (Max) :
- 3.2mm
- Operating Temperature :
- 0°C~105°C TA
- Datasheets
- MPC755BRX300LE
1.27mm PowerPC 32-bit Microprocessor MPC7xx Series MPC755 2V 360-BCBGA, FCCBGA
MPC755BRX300LE Overview
Packed in 360-BCBGA, FCCBGA, the microprocessor is convenient for shipping overseas. Advanced packaging method Tray is used to provide high reliability. The CPU has 1 Core 32-Bit cores/Bus width. Extended operating temperature around 0°C~105°C TA. It comes from the MPC7xx series. This CPU is cored with a PowerPC processor. This CPU runs I/O at 2.5V 3.3V. As far as the uPs/uCs/Peripheral ICs type is concerned, this is a MICROPROCESSOR, RISC. If you are looking for variants of the cpu microprocessor, try search with MPC755. There are 360 terminations totally. With a 2V voltage supply, the part should be turned on and run. It has a 32-Bit architecture. The supply voltage should not exceed 2.1V. This CPU has a wide external data Bus width of 64. The embedded microprocessor has a clock frequency of 100MHz. Don’t miss additional features of the embedded microprocessor such as: ALSO REQUIRES 2.5V OR 3.3V SUPPLY.