MPC7410HX450NE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MPC7410HX450NE
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
360-BCBGA, FCCBGA
Datasheet
Download
Description
NT HITCE RV1.4
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
JESD-30 Code :
S-CBGA-B360
Packaging :
Tray
Boundary Scan :
yes
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Bit Size :
32
ECCN Code :
3A991.a.1
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.45V
Format :
Floating Point
Supply Voltage :
1.5V
Length :
25mm
Terminal Pitch :
1.27mm
Speed :
450MHz
HTS Code :
Height Seated (Max) :
3.2mm
Published :
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Clock Frequency :
133MHz
Package / Case :
360-BCBGA, FCCBGA
Series :
MPC74xx
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature :
0°C~105°C TA
Core Processor :
PowerPC G4
Integrated Cache :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Address Bus Width :
32
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Voltage - I/O :
1.5V 1.8V 2.5V