MLS162M075EA1C
Mfr.Part #
MLS162M075EA1C
Package / Case
FlatPack
Description
CAP ALUM 1600UF 20% 75V FLATPACK
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Mount :
Through Hole
Capacitance :
1600μF
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Height :
12.7mm
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Length :
44.45mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Factory Lead Time :
17 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
13.8A @ 20kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
11.6A @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
11.6A
Leakage Current :
2nA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
76mOhm @ 120Hz
Series :
MLS
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
FlatPack
HTS Code :
Polar
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e0
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
25.4mm
Voltage - Rated DC :
75V
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm
Datasheets
MLS162M075EA1C
Cornell Dubilier Electronics MLS162M075EA1C
MLS 1600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 11.6A 2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm -55°C~125°C Polar 25.4mm FlatPack