MLS162M075EA0C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MLS162M075EA0C
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
FlatPack
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1600UF 20% 75V FLATPACK
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
2nA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
76mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
11.6A @ 120Hz
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Height :
12.7mm
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current :
11.6A
Published :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Mount :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarization :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
13.8A @ 20kHz
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm
Capacitance :
1600μF
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
28 Weeks
Length :
44.45mm
Voltage - Rated DC :
75V
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Radial
JESD-609 Code :
e0
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Pbfree Code :
No
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Series :
MLS
Life (Hours) :
10000 hours
Lead Pitch :
25.4mm
Package / Case :
FlatPack
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
MLS162M075EA0C
Cornell Dubilier Electronics MLS162M075EA0C
MLS 1600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 11.6A 2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm -55°C~125°C Polar 25.4mm FlatPack