MLS132M100EB1C
Mfr.Part #
MLS132M100EB1C
Package / Case
FlatPack
Description
CAP ALUM 1300UF 20% 100V FLATPCK
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Mount :
Through Hole
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Package / Case :
FlatPack
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
44.45mm
Mounting Type :
Through Hole
Height :
12.7mm
Series :
MLS
JESD-609 Code :
e0
Termination :
Radial
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current :
8.5A
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
17 Weeks
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) :
143mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Polarization :
Polar
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
25.4mm
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
3.000Lx1.750W 76.20mmx44.45mm
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Ripple Current @ High Frequency :
10.1A @ 20kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
8.5A @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
100V
Capacitance :
1300μF
Datasheets
MLS132M100EB1C
Cornell Dubilier Electronics MLS132M100EB1C
MLS 1300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 8.5A 3.000Lx1.750W 76.20mmx44.45mm -55°C~125°C Polar 25.4mm FlatPack