MLS113M040EB1D
Mfr.Part #
MLS113M040EB1D
Description
CAP ALUM 11000UF 20% 40V FLATPCK
Capacitance :
11000μF
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Ripple Current :
16.9A
Mount :
Chassis Mount, Screw
Ripple Current @ High Frequency :
19.5A @ 20kHz
Lead Pitch :
25.4mm
Voltage - Rated DC :
40V
Size / Dimension :
3.000Lx1.750W 76.20mmx44.45mm
Polarization :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
16.9A @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Height :
12.7mm
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Length :
44.45mm
Life (Hours) :
10000 hours
ESR (Equivalent Series Resistance) :
36mOhm @ 120Hz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Datasheets
MLS113M040EB1D
MLS 11000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 16.9A 3.000Lx1.750W 76.20mmx44.45mm -55°C~125°C Polar 25.4mm FlatPack, Tabbed