MLP331M400EB0C
Mfr.Part #
MLP331M400EB0C
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
FlatPack
Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V FLATPACK
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
2.5A @ 20kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
3.000Lx1.750W 76.20mmx44.45mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Life (Hours) :
2000 hours
Capacitance :
330µF
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Height :
12.7mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Number of Terminations :
2
Length :
76.2mm
Termination :
Radial
Leakage Current :
2nA
Ripple Current :
2.1A
Lead/Base Style :
Straight
HTS Code :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
530mOhm @ 120Hz
Factory Lead Time :
21 Weeks
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Polarization :
Polar
Lead Pitch :
25.4mm
Package / Case :
FlatPack
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
2.1A @ 120Hz
JESD-609 Code :
e0
Width :
44.45mm
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
400V
Published :
Terminal Shape :
Wire
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Pbfree Code :
No
Datasheets
MLP331M400EB0C
Cornell Dubilier Electronics MLP331M400EB0C
MLP 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.1A 3.000Lx1.750W 76.20mmx44.45mm -40°C~85°C Polar 25.4mm FlatPack