MLP331M300EA1C
Mfr.Part #
MLP331M300EA1C
Package / Case
FlatPack
Description
CAP ALUM 330UF 20% 300V FLATPACK
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case :
FlatPack
Ripple Current @ High Frequency :
2.5A @ 20kHz
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
HTS Code :
Length :
50.8mm
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
399mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
2.1A @ 120Hz
Terminal Pitch :
25.4mm
Surface Mount :
Factory Lead Time :
17 Weeks
Capacitance :
330µF
Mounting Type :
Through Hole
Width :
44.45mm
Size / Dimension :
2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
300V
Wire
Rated (DC) Voltage (URdc) :
300V
Leakage Current :
0.198mA
Datasheets
MLP331M300EA1C
Cornell Dubilier Electronics MLP331M300EA1C
MLP 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm -40°C~85°C Polar FlatPack