ML9091FE-R52
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ML9091FE-R52
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 9.09K OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Packing Method :
TR
Terminal Shape :
Wire
Diameter :
3mm
Max Operating Temperature :
155°C
Tolerance :
±1%
Package / Case :
Axial
Voltage - Rated :
350V
Construction :
Epoxy Coated
Composition :
Metal Film
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
500mW
Resistance :
9.09kOhm
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
Metal Devil® ML
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
70°C
Max Power Dissipation :
500mW
Voltage - Rated DC :
700V
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Datasheets
ML9091FE-R52
Through Hole FIXED RESISTOR, 9.09kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,