ML90R9FE-R52
Mfr.Part #
ML90R9FE-R52
Description
RES 90.9 OHM 1% 1/2W AXIAL
Resistance :
90.9Ohm
Max Power Dissipation :
500mW
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power Rating :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Diameter :
3mm
Voltage - Rated DC :
700V
Min Operating Temperature :
70°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Voltage - Rated :
350V
Max Operating Temperature :
155°C
Datasheets
ML90R9FE-R52
Through Hole FIXED RESISTOR, 90.9Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,