ML3010FE-R52
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ML3010FE-R52
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 301 OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Power Rating :
500mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
301Ohm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
500mW
Packing Method :
TR
Mount :
Through Hole
Composition :
Metal Film
Max Operating Temperature :
155°C
Min Operating Temperature :
70°C
Package / Case :
Axial
Number of Terminations :
2
Diameter :
3mm
Voltage - Rated :
350V
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.118Diax0.354L 3.00mmx9.00mm
Construction :
Epoxy Coated
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±1%
Series :
Metal Devil® ML
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
700V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
ML3010FE-R52
Through Hole FIXED RESISTOR, 301Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,