MK50DX128CLH7R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MK50DX128CLH7R
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
64-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
DAC Channels :
yes
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Program Memory Size :
128KB 128K x 8
Bit Size :
32
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.71V~3.6V
Terminal Pitch :
0.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peripherals :
DMA, I2S, LVD, POR, PWM, WDT
CPU Family :
CORTEX-M4
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.71V
Core Size :
32-Bit
Base Part Number :
MK50DX128
Number of I/O :
35
HTS Code :
Power Supplies :
1.8/3.3V
Has ADC :
yes
Speed :
72MHz
Terminal Position :
QUAD
Data Converter :
A/D 22x16b; D/A 1x12b
Terminal Form :
Gull wing
ECCN Code :
3A991.A.2
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
13 Weeks
DMA Channels :
Core Processor :
ARM® Cortex®-M4
Package / Case :
64-LQFP
Connectivity :
EBI/EMI, I2C, IrDA, SPI, UART/USART, USB, USB OTG
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
10mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Oscillator Type :
Internal
Qualification Status :
Not Qualified
Surface Mount :
Program Memory Type :
Flash
JESD-609 Code :
e3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Supply Voltage :
3.3V
EEPROM Size :
2K x 8
Terminal Finish :
MATTE TIN
PWM Channels :
Number of Terminations :
64
Series :
Kinetis K50
Supply Current-Max :
34mA
Width :
10mm
Clock Frequency :
50MHz