MIXA20W1200TML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MIXA20W1200TML
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
e1
Datasheet
Download
Description
IGBT MODULE 1200V 28A 100W E1
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Collector Current-Max (IC) :
28 A
Package Shape :
RECTANGULAR
Mounting Style :
Chassis Mount
Transistor Application :
POWER CONTROL
Number of Terminals :
24
Configuration :
Three Phase Inverter
RoHS :
Details
VCEsat-Max :
2.1 V
Turn On Time :
110 ns
Product Status :
Active
Product Type :
IGBT Modules
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
2.1V
Published :
Terminal Position :
UPPER
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Gate-Emitter Voltage-Max :
20V
Supplier Device Package :
e1
Mounting Type :
Chassis Mount
IGBT Type :
PT
Pin Count :
24
NTC Thermistor :
yes
Reach Compliance Code :
Compliant
Input :
Standard
Max Power Dissipation :
100W
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Tradename :
XPT
Base Product Number :
MIXA20
Package / Case :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Elements :
6
IXYS
Power - Max :
100W
Turn Off Time-Nom (toff) :
350 ns
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Number of Terminations :
Series :
Current - Collector Cutoff (Max) :
100μA
Power Dissipation-Max (Abs) :
100 W
JESD-30 Code :
R-XUFM-X24
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.1V @ 15V, 16A
Package :
Box
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Collector Current :
28A
Current - Collector (Ic) (Max) :
28A
Brand :
IXYS
Case Connection :
Isolated
Transistor Element Material :
SILICON
Collector Emitter Breakdown Voltage :
1.2kV
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200V
Mount :
Collector-Emitter Voltage-Max :
1200 V