MIXA10WB1200TML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MIXA10WB1200TML
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
e1
Datasheet
Download
Description
IGBT MODULE 1200V 17A 63W E1
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Supplier Device Package :
e1
Reach Compliance Code :
Compliant
Turn Off Time-Nom (toff) :
350 ns
Height :
17.1 mm
Brand :
IXYS
Product Status :
Active
Mounting Type :
Chassis Mount
Transistor Element Material :
SILICON
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
NTC Thermistor :
yes
Tradename :
XPT
Max Power Dissipation :
63W
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Max Collector Current :
17A
Configuration :
Three Phase Inverter with Brake
Collector-Emitter Voltage-Max :
1200 V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.1V @ 15V, 9A
Package :
Box
Number of Terminals :
25
Power Dissipation :
63W
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Collector Emitter Saturation Voltage :
1.2kV
RoHS :
Compliant
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200V
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Pbfree Code :
yes
Product Type :
IGBT Modules
Base Product Number :
MIXA10
IXYS
Surface Mount :
No
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
2.1V
Width :
37.4 mm
Length :
82 mm
Min Operating Temperature :
-40 °C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power - Max :
63W
Gate-Emitter Voltage-Max :
20V
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
VCEsat-Max :
2.1 V
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Product Category :
IGBT Modules
Collector Emitter Breakdown Voltage :
1.2kV
Pin Count :
25
Case Connection :
Isolated
Terminal Position :
UPPER
Power Dissipation-Max (Abs) :
63 W
Turn On Time :
110 ns
Current - Collector (Ic) (Max) :
17A
Input :
Three Phase Bridge Rectifier
JESD-30 Code :
R-XUFM-X25
Transistor Application :
POWER CONTROL
IGBT Type :
PT
Current - Collector Cutoff (Max) :
100μA
Number of Terminations :
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Elements :
7
Series :
Package Shape :
RECTANGULAR
Mount :
Chassis Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Max Operating Temperature :
125 °C
Collector Current-Max (IC) :
17 A