MG600Q2YS60A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MG600Q2YS60A
Manufacturer
Powerex, Inc.
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
IGBT MOD 1200V 600A 4300W
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Operating Temperature :
-20°C~150°C TJ
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Number of Terminations :
11
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
3.1V
Transistor Application :
POWER CONTROL
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Elements :
2
Max Power Dissipation :
4.3kW
Configuration :
Half Bridge
Turn On Time :
500 ns
Collector Emitter Breakdown Voltage :
1.2kV
Pin Count :
11
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200V
Published :
Case Connection :
Isolated
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Reach Compliance Code :
Unknown
Power - Max :
4300W
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
41nF @ 10V
Max Collector Current :
600A
Qualification Status :
Not Qualified
Mounting Type :
Chassis Mount
NTC Thermistor :
yes
Mount :
Chassis Mount
Series :
IGBTMOD™
JESD-30 Code :
R-XUFM-X11
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
3.1V @ 15V, 600A
Package / Case :
Module
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Turn Off Time-Nom (toff) :
1400 ns
Input :
Standard
Input Capacitance :
41nF
Terminal Position :
UPPER
Current - Collector Cutoff (Max) :
1mA