MCS1632R050FER
Mfr.Part #
MCS1632R050FER
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES 0.05 OHM 1% 1W 1632
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
220mV
REACH SVHC :
No SVHC
Composition :
Metal Element
Frequency :
12MHz
Height :
800μm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
60Ohm
Packing Method :
TR
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
1W
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
50mOhm
Feature :
Current Sense, Flame Retardant Coating, Safety
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Depth :
1.6mm
Frequency Tolerance :
0.003%
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
22 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
RECTANGULAR
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Case Code (Metric) :
Power Rating :
1W
Additional Feature :
FLAME PROOF
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Size Code :
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Pbfree Code :
yes
Load Capacitance :
20pF
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C