MCS1320R020FER
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCS1320R020FER
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 20M OHM 1% 3/4W 0805
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Product Category :
Current Sense Resistors - SMD
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Subcategory :
Resistors
Failure Rate :
Product Type :
Current Sense Resistors
Technology :
Metal Element
Termination Style :
SMD/SMT
Series :
MCS
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
Height :
0.5 mm
Application :
Current Sense
Width :
1.35 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Status :
Active
Length :
2.1 mm
Power Rating :
750 mW (3/4 W)
Brand :
Composition :
Metal Element
Resistance :
20 mOhms
Mounting Style :
PCB Mount
Termination :
2 Terminal
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.75W, 3/4W
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Packaging :
MouseReel
Ratings :
Features :
Current Sense, Flame Retardant Coating, Safety
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package :
0805
Size / Dimension :
0.083" L x 0.053" W (2.10mm x 1.35mm)
RoHS :
Details
Package :
Cut Tape (CT)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Datasheets
MCS1320R020FER
Ohmite MCS1320R020FER
MCS Series, Metal Element, 20 mOhms, 0.75W, 3/4W, ±1%, -55°C ~ 150°C